Niedawno pod jednym z wpisów na blogu Czytelnik opublikował komentarz z pytaniem o doliczenie czasu posiadania poprzednika do biegu zasiedzenia.
Czytelnik opisał sytuację w sposób następujący.
Dwie siostry Alina i Marta są współwłaścicielkami gospodarstwa rolnego. Gdy Alina umiera, Marta użytkuje nieuregulowaną prawnie część po zmarłej siostrze. Następnie Marta przepisuje swoją część gospodarstwa na syna. Spadkobiercy syna Marty sprzedają swoje udziały w nieruchomości Markowi. W tym czasie umiera Marta, która przez 28 lat użytkowała część gospodarstwa po Alinie. Po śmierci Marty, Marek zaczął użytkować część Aliny.
Pytanie: Czy Marek może do swoich dwóch lat posiadania części gospodarstwa po Alinie doliczyć czas posiadania tej nieruchomości przez Martę?
Odpowiedź na to pytanie ma istotne znaczenie praktyczne, bowiem przesądza o tym, czy Marek zasiedział nieruchomość, czy jednak nie. Rozwiązanie poznasz w dalszej części artykułu.
Podcast
Jeżeli wolisz posłuchać, z myślą o Tobie nagrałam podcast.
………..osadzić odcinek…….
Czy można doliczyć do zasiedzenia okres posiadania poprzednich posiadaczy (np. dziadków)?
Regulacje kodeksowe
Kwestię tę reguluje art. 176 kodeksu cywilnego o następującej treści:
§ 1. Jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Jeżeli jednak poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej lat trzydzieści.
§ 2. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy obecny posiadacz jest spadkobiercą poprzedniego posiadacza.
Kto może doliczyć czas posiadania poprzednika? – praktyka sądów
………art. 176 kc – zasada – w pierwszym zdaniu nawiązać do wstępu i napisać, że postawiona przez Czytelnika pytanie jest jak najbardziej zasadne
………….
Kiedy możesz do okresu zasiedzenia doliczyć czas posiadania poprzedników?
……….przesłanki z przykładami
Sąd może postanowić o zasiedzeniu przez osobę zmarłą.
………..wobec tego nie można doliczyć czasu posiadania poprzednika, jeżeli poprzednik zasiedział nieruchomość – sąd stwierdzi zasiedzenie na rzecz zmarłego
przykład – sprawa z SR w Pleszewie: zasiedział udział zmarły mąż Pani Siwej
Czy posiadanie samoistne podlega dziedziczeniu?
………
Najczęściej zadawane pytania:
……
……….
……..
………
………
………….
Jeżeli nadal nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie poprowadzić swoją sprawę, możesz się ze mną skontaktować, zawsze chętnie Ci pomogę. Napisz do mnie na adres: biuro@katarzynazdun.pl lub zadzwoń: 509 365 338.