Czytając niektóre forma prawne można łatwo nabrać przekonania, że nie da się zasiedzieć nieruchomości, jeżeli nie opłacało się podatku od tej nieruchomości.
Wpływ uiszczania podatku od nieruchomości na postępowanie w sprawie jej zasiedzenia nie jest jednak wcale taki oczywisty.
Podcast
Jeżeli wolisz posłuchać, z myślą o Tobie nagrałam podcast.
Dowody w sprawie o zasiedzenie nieruchomości
Jeżeli chcesz złożyć w sądzie wniosek o zasiedzenie nieruchomości, fakt opłacania przez Ciebie podatku od tej nieruchomości wykorzystaj jako dowód. Uiszczanie podatku stanowi jeden z przejawów posiadania samoistnego, czyli zachowywania się wobec nieruchomości jak jej właściciel. Pamiętaj: jeden, nie jedyny!
Kiedy nie uiszczałeś podatku od nieruchomości wcale nie jesteś na straconej pozycji. Ważne, że zachowywałeś się jak właściciel w innych aspektach gospodarowania nią. Możesz bowiem wykazać zasiedzenie szeregiem innych dowodów. Podpowiedzi znajdziesz tutaj.
Obrona przed zasiedzeniem nieruchomości
Sytuacja wygląda podobnie, gdy bronisz się przed zasiedzeniem nieruchomości. Wówczas również sam fakt regulowania przez Ciebie podatku od nieruchomości może nie wystarczyć do utrzymania własności nieruchomości.
Można mnożyć przykłady orzeczeń sądowych, w których sądy uznały za zasadne wnioski o zasiedzenie, chociaż to dotychczasowy właściciel ponosił wszystkie opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości.
Ważne jest zatem wykazanie zainteresowania nieruchomością także w inny sposób.
Wpływ płacenia podatku od nieruchomości na zasiedzenie nieruchmości
Płacenie podatku od nieruchomości może mieć znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy o zasiedzenie. I to niezależnie od tego, która ze stron postępowania ten podatek regulowała.
Nie jest to jednak według mnie okoliczność decydująca o rozstrzygnięciu takiej sprawy. Przynajmniej co do zasady. Przysłowiowy diabeł bowiem tkwi w szczegółach. A te ocenić można wyłącznie przyglądając się konkretnej sprawie z bliska i mając wgląd we wszystkie niuanse. Sędziowska ocena dowodów często również do tych niuansów się sprowadza.
Jestem ciekawa, jakie są Twoje przemyślenia na ten temat. A może masz własne doświadczenia w tym obszarze? Daj znać w komentarzu.
Więcej praktycznych informacji o zasiedzeniu nieruchomości znajdziesz w artykule Zasiedzenie nieruchomości – poradnik w pytaniach i odpowiedziach.
Jesteś zainteresowany indywidualną poradą prawną w biurze kancelarii bądź online, napisz do mnie na adres: k.zdun@wp.pl lub zadzwoń: 509 365 338.